Obecný návod

 Poznámka: Tento návod obsahuje pouze základní informace a sepsal jsem ho na základě vlastních zkušeností se stavbou kolejiště. Doporučuji vám tedy vyhledat si i jiné, podrobnější. (Můžete k tomu využít návodů v této sekci). V budoucnu mám v plánu článek přepsat, ale momentálně na to nemám čas :-)

 

Dříve než začnete cokoli dělat, měli by jste se seznámit s několika věcmi.Jednak by jste měli zjistit co je právě na trhu, popřípadě co máte k dispozici.Je také nutné udělat si základní představu o tom, jak bude Vaše kolejiště vypadat, jak bude velké a kolik chcete investovat nejen do jeho stavby, ale i do provozu.Není také od věci načrtnout si plánek kolejiště (zvláště, plánujete-li stavbu komplikovanějšího nebo většího kolejiště). K tomuto účelu můžete využít i řadu PC programů (pár příkladů najdete i na tomto webu).

Jestliže jste již získali nějakou představu, můžete se pustit do práce.

 

1)Výběr místa

Kolejiště by mělo být umístěno tak, aby bylo přístupné (opravy) a hlavně musí být vidět.Počítejte také s tím, že s postaveným kolejištěm nelze hýbat (je to sice možné, ale náročné) a určitě budete také potřebovat nějaké úložné prostory (na vagónky, elektro a jiné).

Kolejiště by rozhodně nemělo ležet na zemi (prach).Umístěte ho proto nejlépe na stůl, který lze buď vyrobit, nebo použít nějaký již hotový (a na něj případně přidělat zákl.desku, na kterou pak budete stavět).

V místě kolejiště by také neměl být průvan, zvýšená prašnost nebo přímé sluneční osvětlení, které by mohlo způsobit blednutí barev některých předmětů v kolejišti.

 

2)Stavba kostry

Kostra je vlastně nosná konstrukce celé krajiny a kolejiště-musí být proto dostatečně pevná.

K podkladu je nejlepší dřevo,resp. dřevotříska,která je dostupná v různých velikostech,je levná a snadno opracovatelná (vrtání,lepení…).Na svrchní desku pak můžete připevnit velký tvrdý karton,který poslouží jako podklad k lepení trávy a povrchů vůbec.Tento karton musíte dokonale po obvodu připevnit šroubky a hřebíčky (hlavičky se vtěsnají do kartonu).Spoje mezi kartony připevněte také a všechny hlavičky šroubků překryjte textilní lepící páskou (kobercovkou).Při pokládání kartonu dbejte na to,aby nevznikaly faldy a hrboly.

Vše musí být pevné,pokud možno bez pohybu ("kynklání" jedné nohy stolu apod.).

Součástí kostry je také naznačení stoupání a klesání trati a velkých nerovností krajiny.

 Podpěra

Sklopná podpěra na zakrytí kolejiště

 

3)Položení kolejí

Na zákl.desku nyní položíme koleje,které důkladně prozkoušíme (mechanicky i elektronicky).Koleje by měly vést „od někud někam“ a to tak,aby provoz fungoval bez potíží.Pod kolejemi také provedeme barevnou úpravu (popř.i posypovou) a připevníme je k podložce nejlépe malými hřebíčky mezi pražce (některé druhy kolejí mají i „očka“).

Zároveň také propojujeme zákl.ovládací prvky elektronicky (napojování výhybek, semaforů atd.).Osvětlení budov doporučuji napojovat až poté co budete mít postavenou krajinu včetně kopců.

 

4)Stavba kopců

Asi nejvhodnějším a nejdostupnějším materiálem na stavbu kopců je obyčejný polystyren.Má hned několik výhod –je levný,lehký a dobře opracovatelný.

Kopce stavíme dvěma způsoby:

1) Kusy polystyrénu přímo přiděláme na základovou desku a poté je opracováváme. Toto je doporučený postup.

2)kopec postavíme zvlášť a poté „vložíme“ do krajiny (vhodné u projektů,kde koleje nemají stoupání).

Obvykle postupujeme asi nějak takto:

a)Skládání.Kusy polystyrenu seskládáme k sobě tak, aby se hrubě rýsoval tvar budoucího kopce.

b)Vlastní úprava.Tyto kusy pak ořezáváme do požadovaného tvaru, lepíme k sobě (lepidlo Herkules a jiné) a popř. vyztužujeme dráty (které prostě „zabodneme“ do polystyrénu). K ořezávání doporučuji použít buď ostrý nůž a nebo běžnou pájku, kterou lze materiál krájet velmi snadno.

c)1.povrchová úprava.Použijeme např. Tempery-barva by měla alespoň trochu připomínat budoucí barvu (tzn.jestliže plánujete travnatý kopec, použijte zelenou barvu). Obecně lze použít jakékoliv tmavší barvy. Tato úprava není zcela nutná, ovšem může se pak stát, že vám bude mezi posypem prosvítat bílá barva polystyrénu, což moc hezky nevypadá.

d)Lepení posypového materiálu.Tento krok provádíte, jestliže je krajina připravena na posyp nebo jste si zvolili možnost 2).Opět máte na výběr několik typů posypu-buď ten z obchodu (koberce,šťetiny,molitanové směsi,……) nebo si jej můžete velmi snadno vyrobit.V tomto případě doporučuji použít dřevěné piliny.(Po prosetí je obarvíte v tempeře do požadovaného odstínu,necháte vysušit a poté je již používáte jako normální posyp.)K lepení používáme lepidlo Herkules.Plochu nejdříve natřeme a poté zasypeme.

e)Připevnění kopce ke kolejišti.Jednoduše kopec přišroubujete zespodu k podkladu a začistíte spáry.

 

Stavba

Stavba

 

5)Posyp

Viz. „Lepení posypového materiálu“.Při lepení posypu postupjeme následovně:

a)Natřeme plochu určenou k posypu.Rozumí se,že nenatíráme lepidlem celý povrch kolejiště,ale jen část,pak další atd. atd.Lepidlo nanášíme (např. špejlí) v přiměřeně silných,rovnoměrných vrstvách.

b)Aplikace posypového materiálu.Nyní nasypeme zvolený posypový materiál.Plocha lepidla musí být komletně zasypána-radši víc než míň.

c)Zarovnání povrchu.Jinak řečeno posypový materiál zatlačíme/uplácáme a necháme částečně zaschnout.

d)Odstranění přebytečného posypu.Nejprve shrábneme přebytečnou vrstvu posypu a poté opět povrch zarovnáme.Shrábnutou vrstvu posypového materiálu nevyhazujeme,ale probereme od slepenců,čímž je posyp znovu připraven k použití (jako kombinovaný mix).Nyní necháme povrch kompletně zaschnout.

e)Očista povrchu.Vhodné je vysát vysavačem neuchycený posyp.

f)Fixace.Hotový povrch můžeme,ale také nemusíme,zpevnit ochraným bezbarvým lakem (př.lak na vlasy).

 Posypy

Posypy

 

6)Elektrické zapojování

V této fázi již máte hrubé práce skoro hotovy.Krajina je bez detailů (patníky u silnice,ploty,stromy,auta,lidi,......) a je na řadě zapojování elektrických hračiček jako je osvětlení domků,dokončení zapojení výhybek,semaforů a jiných traťových vychytávek,ozvučení,vnější osvětlení kolejiště (př.noční režim-měsíc) apod.

Samozřejmě záleží také na velikosti a plánu kolejiště-některé zapojení se musí dělat již při konstukci kopců,tunelů atd.

 

Elektro KabelyVypínač napájení

Elektrické kabely , Vypínač napájení trafa

7)Domy,doplňky

Budovy je možné koupit již hotové,jako stavebnici anebo si je zhotovit (z kartonu,dřeva atd.).Osobně doporučuji stavebnici.Obsahuje vše potřebné,naučíte se při stavbě něco nového a je mnohdy levnější a hezčí než když kupujete již postavený dům.

Domy vhodně zařaďte do krajiny.Je dobré mít již nějaké domy před zahájením stavby-můžete je pak zkoušet „na míru“ jak sedí v krajině.

Součástí krajiny jsou samozřejmě také stromy,zvířata a lidé i spousta jiných věcí.Ty také vhodně začleňte do kolejiště.

Nezapomínejte také na prvky,které nesouvisí přímo s tratí-zejména se silnicemi.

 

Parkoviště u hl.nádraží

Parkoviště u hl.nádraží

 

8)Zprovoznění kolejiště

Na závěr pozapínejte veškerá technická zařízení,propojte co jste ještě nepropojili a vše „projezděte“.

 

Zugátor © Všechna práva vyhrazena. Jakékoli formy kopírování tohoto textu nebo jeho částí a jejich následné využívání k jiným než soukromým účelům jsou porušením autorských práv.